Szybkie tworzenie tabelek

Każdy kto choć trochę zajmował się DDLem na pewno zna polecenie CREATE TABLE. Czasem jednak zdarza się, że tablki tworzymy bardzo rzadko i tej składni nie pamiętamy – a akurat potrzebujemy na szybko utworzyć nową tabelę.

Dla tych użytkowników przydatnym mechanizmem jest tworzenie struktur z zapytań SQL. Przykładowo:

CREATE TABLE moja_tabelka AS
SELECT 
   'Tekst' AS NAGLOWEK_POLA_TEKST,
   0 AS NAGLOWEK_POLA_LICZBA,
   sysdate AS NAGLOWEK_POLA_DATA
FROM dual
WHERE 1=0 

Utworzy tabelę o nazwie „moja_tabelka” z taką strukturą danych jak zapytanie – pierwsza kolumna tekstowa, druga liczbowa i trzecia datowa. Nagłówki kolumn tabeli będą takie jak nadane aliasy w zapytaniu (są obowiązkowe w tym przypadku).

Warunek 1=0 w tym przypadku ma zwrócić zawsze fałsz – tak aby została utworzona tabela bez zawartości – sama struktura, do której później zaimportujemy dane.

Oczywiście w każdej chwili możemy posłużyć się jakimś gotowym zapytaniem z naszej produkcyjnej bazy, nie musimy korzystać z tabelki dual. Należy jednak pamiętać, że utworzona w ten sposób tabelka będzie z ustawieniami standardowymi oraz bez indeksowania.

Prawda, że prościej? :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>